Insolvence · insolvenční rejstřík
Insolvenční řízení v minulosti
Řízení podle insolvenčního rejstříku (ISIR) od roku 2008
- INS 13187/2012 · Městský soud v PrazePravomocně skončeno · úpadek nevyhlášen
- Návrh podán 31. 5. 2012
- Vyřízeno 12. 7. 2012
- Pravomocně skončeno 31. 7. 2012
- Vyřízeno 6. 8. 2012
- Řízení obnoveno 24. 1. 2013
- Vyřízeno 28. 1. 2013
- Pravomocně skončeno 4. 3. 2013
13 přihlášek pohledávek
Zdroj: insolvenční rejstřík (ISIR), Ministerstvo spravedlnosti, denně. Insolvenční návrh sám o sobě úpadek neznamená; rozhoduje o něm soud. Dlužníky vyškrtnuté podle § 425 insolvenčního zákona neukazujeme, stejně jako ISIR.
Hospodaření · účetní závěrka
Účetní závěrky
Sbírka listin obchodního rejstříku
Poslední závěrka za rok 2025 je ve Sbírce listin jen jako dokument bez strukturovaných dat; čísla z ní zatím nečteme. Celkem 23 závěrek.
Zdroj: Sbírka listin (or.justice.cz), 23 závěrek; čísla jen ze strukturovaných dat, která k závěrce přikládá finanční úřad, bez odhadů.
Vedení a vlastníci · veřejný rejstřík
Kdo firmu vede a vlastní
Vede ji Ing. Jaroslav Heran a 6 dalších.
Statutární orgán
- Ing. Jaroslav Herančlen představenstva · od 2020 · nar. 1965 · Prahadalších 5 firem:5 aktivních
- Ing. Ondřej Fuchsčlen představenstva · od 2021 · nar. 1973 · Kladnodalších 8 firem:8 aktivních
- Ing. Karel Volfčlen představenstva · od 2023 · nar. 1974 · Prahadalších 15 firem:15 aktivních
- Ing. Zdeněk Ludvíkčlen představenstva · od 2025 · nar. 1983 · Liberecdalších 6 firem:6 aktivních
- Ing. Filip Křesťančlen představenstva · od 2026 · nar. 1977 · Prahadalších 11 firem:11 aktivních
- Ing. Miroslav Pánekmístopředseda představenstva · od 2026 · nar. 1973 · Prahadalších 11 firem:11 aktivních
- Ing. Aleš Gothardpředseda představenstva · od 2026 · nar. 1982 · Prahadalších 12 firem:12 aktivních
Dozorčí rada a další orgány · 6
- Jiří Karnetčlen dozorčí rady · od 2010 · nar. 1968 · Prahadalších 2 firmy:2 aktivních
- Ing. Jindřich Hessčlen dozorčí rady · od 2015 · nar. 1940 · Prahadalších 3 firmy:3 aktivních
- Ing. Petr Půtačlen dozorčí rady · od 2017 · nar. 1977 · Opočnicedalších 3 firmy:3 aktivních
- Ing. Tomáš Šestákčlen dozorčí rady · od 2023 · nar. 1980 · Prahadalších 3 firmy:3 aktivních
- Ing. Tomáš Klepetkomístopředseda dozorčí rady · od 2023 · nar. 1970 · Prahadalších 1 firma:1 aktivních
- Ing. František Kočípředseda dozorčí rady · od 2026 · nar. 1960 · Prahadalších 12 firem:12 aktivních
Dříve ve firmě · 12
- Ing. Aleš Gothardmístopředseda představenstva · od 2025 · do 2026 · nar. 1982 · Prahadalších 12 firem:12 aktivních
- Ivan Šestákčlen představenstva · od 2008 · do 2026 · nar. 1943 · Prahajiné firmy v rejstříku nemá
- Ing. František Kočípředseda představenstva · od 2019 · do 2026 · nar. 1960 · Prahadalších 12 firem:12 aktivních
- Ing. Aleš Gothardčlen představenstva · od 2024 · do 2025 · nar. 1982 · Prahadalších 12 firem:12 aktivních
- Ing. Zdeněk Šinovskýmístopředseda představenstva · od 2009 · do 2025 · nar. 1947 · Prahajiné firmy v rejstříku nemá
- Ing. Daniel Knotekčlen představenstva · od 2007 · do 2023 · nar. 1946 · Prahajiné firmy v rejstříku nemá
- Ing. Radim Čápčlen představenstva · od 2019 · do 2021 · nar. 1973 · Prahajiné firmy v rejstříku nemá
- Ing. Viliam Turanskýčlen představenstva · od 2014 · do 2021 · nar. 1941 · Martinjiné firmy v rejstříku nemá
- Ján Dudáščlen představenstva · od 2012 · do 2020 · nar. 1943 · Prahajiné firmy v rejstříku nemá
- Ing. František Kočíčlen představenstva · od 2010 · do 2019 · nar. 1960 · Prahadalších 12 firem:12 aktivních
- Jiří Bělohlavpředseda představenstva · od 2009 · do 2019 · nar. 1950 · Prahajiné firmy v rejstříku nemá
- Ing. Zdeněk Šinovskýprokura · od 2002 · do 2015 · nar. 1947 · Prahajiné firmy v rejstříku nemá
Zdroj: veřejný rejstřík (ARES). Ukazujeme jméno, rok narození a obec – nikdy adresu. Ostatní firmy osob jsou spočítané ze všech firem v rejstříku.
Metrostav a.s.Skupina · vazby podle IČO
Skupina
Vlastnické vazby podle IČO, ne podle jména
Vlastní · 30
Shrnutí · spočítáno z registrů
Metrostav a.s. v kostce
Porovnáno s obory, ročníky a státními registry
- 5 457 z 5 462firem oboru v Praze s uvedenou velikostí je menších
- 35 letna trhu, déle než 10 094 z 10 593 firem oboru v Praze
- 97 %firem oboru zapsaných v roce 1991 dnes funguje
- 45 firemsídlí na stejné adrese
- Specializovaný FÚspravuje jen velké daňové subjekty (obrat nad 2 mld. Kč, banky, pojišťovny); je jednou z 1 996
- 1 volných místnahlášených na Úřadu práce, mzda od 26 000 Kč
- 80,5 mld. Kč2 955 smluv s veřejným sektorem (Registr smluv)
- 26,5 mil. Kčv 5 dotacích z veřejných rozpočtů, 4 % z fondů EU
- 304 veřejných zakázekvyhraných, ve smluvní hodnotě 40,5 mld. Kč bez DPH
- 68 dalších firemvede nebo vlastní jeho vedení
- 2 000 Kčdarovala straně Trikolora (2020)
- 194 vozidelv provozu podle registru vozidel, průměrně 10 let starých
Trh · spočítáno z registru
Postavení v oboru
Výstavba budov v Praze · 5 462 aktivních firem s uvedenou velikostí
- Menších
- 5 457
- Ve stejném pásmu
- 1
- Větších
- 4
- 02 172
- 1 - 52 232
- 6 - 9400
- 10 - 19341
- 20 - 2496
- 25 - 49135
- 50 - 9957
- 100 - 19918
- 200 - 2491
- 250 - 4995
- 500 - 999tato firma1
- 1000 - 14993
- 1500 - 19991
Ročník 1991
Z 4 795 subjektů oboru zapsaných v roce 1991 dnes funguje 4 646. Metrostav a.s. je mezi nimi.
Nejbližší konkurence · stejný obor v Praze, nejpodobnější velikostí
Všechny- Metrostav a.s.500 - 999 zaměstnancůod 1991Tato firma · stejně velké →
- STRABAG SIS a.s.250 - 499 zaměstnancůod 1992
- VCES a.s.250 - 499 zaměstnancůod 2002
- BAK stavební společnost, a.s.250 - 499 zaměstnancůod 2008
- CENTRAL GROUP a.s.250 - 499 zaměstnancůod 2012
- Beaugency s.r.o.250 - 499 zaměstnancůod 2024
- Hinton, a.s.200 - 249 zaměstnancůod 2011
- STEP, spol. s r.o.100 - 199 zaměstnancůod 1990
Veřejný sektor · Registr smluv
Smlouvy s veřejným sektorem
2 955 smluv za 80,5 mld. Kč, nejvíc s Ředitelství silnic a dálnic s. p..
Smlouvy, které s ní uzavřely úřady, obce a státní firmy
Hodnota uzavřených smluv podle roku
Největší protistrany
- Ředitelství silnic a dálnic s. p.155 smluv5 mld. Kč
- Povodí Vltavy, státní podnik76 smluv3,1 mld. Kč
- Ministerstvo obrany33 smluv2,3 mld. Kč
- Národní muzeum44 smluv1,8 mld. Kč
- Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost90 smluv924,5 mil. Kč
- Pražská vodohospodářská společnost a.s.71 smluv916,3 mil. Kč
Největší a poslední smlouvy
- Největší smlouva · 2013Smlouva „Modernizace trati Rokycany - Plzeň“4,7 mld. Kč
- Darovací smlouva_dar_finanční_přijatýuzavřena 2. 11. 202665 000 Kč
- Smlouva o poskytnutí bezúplatného plněníuzavřena 21. 9. 2026108 400 Kč
- 830 Dodatek č. 13 ke Smlouvě o dílo - zabezpečení vodního díla před účinky velkých vod, VD Orlíkuzavřena 1. 10. 2026 · dodatek2 mld. Kč
- Dodatek č. 10 ke Smlouvě o dílo na zhotovení stavby „Rekonstrukce mostu v km 41,791 trati Tábor - Písek"uzavřena 30. 9. 2026 · dodatek−34,4 mil. Kč
- Smlouva o dílo - Oprava odvodnění výstupní šachty prohlídkové trasy v důlním díleuzavřena 29. 9. 20262,9 mil. Kč s DPH
Zdroj: Registr smluv (smlouvy.gov.cz), smlouvy od roku 2016. Součty jsou bez dodatků a bez DPH tam, kde ji smlouva uvádí zvlášť; u protistran jen smlouvy, kde jsou strany dvě (společné smlouvy více subjektů mají hodnotu celého projektu). Ceny v cizí měně nepřepočítáváme.
Veřejné peníze · Centrální evidence dotací
Dotace z veřejných rozpočtů
5 dotací za 26,5 mil. Kč (2011–2024), 4 % z fondů EU; nejvíc přiznal Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Co jí přiznala ministerstva, kraje, státní fondy a fondy EU
fondy EU · 997 748 Kčnárodní zdroje · 25,5 mil. Kč
Přiznané dotace podle roku rozhodnutí
Kdo dotace přiznal
- Ministerstvo průmyslu a obchodu4 dotace25,5 mil. Kč
- Ministerstvo dopravy1 dotace1 mil. Kč
Poslední dotace
- FVE pro společnost Metrostav a.s., K Letišti 720, NymburkMinisterstvo průmyslu a obchodu · 2024 · Přechod na čistší zdroje energie605 244 KčEU
- FVE pro společnost Metrostav a.s, K Letišti 2262, NymburkMinisterstvo průmyslu a obchodu · 2024 · Přechod na čistší zdroje energie392 504 KčEU
- Aplikace vysokohodnotných cementových kompozitů na rekonstrukce betonových stavebMinisterstvo průmyslu a obchodu · 201712,1 mil. Kč
- Zvýšení trvanlivosti betonových konstrukcí vystavených extrémním zatíženímMinisterstvo průmyslu a obchodu · 201112,4 mil. Kč
- 192/2011-910-ORG2/37Ministerstvo dopravy · 20111 mil. Kč
Zdroj: Centrální evidence dotací IS ReD (Ministerstvo financí), export z 21. 2. 2026. Částky přiznané rozhodnutím, ne nutně vyplacené; údaje dodávají poskytovatelé a evidence je drží 20 let od poslední platby. Od roku 2026 nové dotace eviduje monitor státní pokladny.
Veřejné zakázky · ISVZ
Vyhrané veřejné zakázky
304 vyhraných zakázek za 40,5 mld. Kč od 84 zadavatelů; v 7 nikdo jiný nenabídl.
Zakázky všech velikostí, ve kterých ji zadavatel vybral jako dodavatele
Hodnota vyhraných zakázek podle roku
Největší zadavatelé
- Ředitelství silnic a dálnic s. p.47 zakázek4,8 mld. Kč
- HLAVNÍ MĚSTO PRAHA22 zakázek23,5 mld. Kč
- Fakultní nemocnice Motol a Homolka19 zakázek1,1 mld. Kč
- Povodí Vltavy, státní podnik - ZRUŠENÝ PROFIL16 zakázek175,8 mil. Kč
- Liberecký kraj15 zakázek510,7 mil. Kč
- MERO ČR, a.s.14 zakázek684 mil. Kč
Největší zakázky
- nadlimitní · 2006soubor staveb Městského okruhu - stavba č. 9515 Myslbekova - Prašný most, stavba č. 0080 Prašný most - Spejchar, stavba č. 0079 Špejchar - Pelc Tyrolk, stavební část a stavba č. 0012 - etapa 0007, čásHLAVNÍ MĚSTO PRAHA21,2 mld. Kč
- nadlimitní · 2021Stavba č. 45029 Rek. a dost. Průmyslového paláce; zhotovitelHLAVNÍ MĚSTO PRAHA2,2 mld. Kč
- nadlimitní · 2019D1 modernizace - úsek 23, EXIT 168 Devět křížů – EXIT 178 OstrovačiceŘeditelství silnic a dálnic s. p.1,7 mld. Kč
- nadlimitní · 2019D1 modernizace - úsek 19, EXIT 141 V. Meziříčí západ – EXIT 146 V. Meziříčí východŘeditelství silnic a dálnic s. p.1,6 mld. Kč
- malého rozsahu · 2020Vytvoření a instalace zařízení ke snížení TZL dle BAT (IT-90-13-00578, IT-90-13-00579)ČEZ, a. s. · 4 nabídky887,2 mil. Kč
- nadlimitní · 2021Stavební a běžná údržba mostůTechnická správa komunikací hl.m. Prahy, a.s. · 8 nabídek · společně s dalšími839,5 mil. Kč
Zdroj: Informační systém o veřejných zakázkách (ISVZ), otevřená data, měsíčně, načteno 27. 10. 2026; i zakázky malého rozsahu. Hodnota je smluvní cena bez DPH; smlouvy s více dodavateli do součtu nepočítáme (jejich cena je za celou zakázku). „Jediná nabídka“ = zadavatel dostal jen tuto nabídku.
Politika · výroční zprávy stran
Dary politickým stranám
Co firmě strany uvedly ve výročních zprávách jako dar
Zdroj: výroční finanční zprávy politických stran a hnutí, Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, od roku 2017. Strany, které zprávu podaly jen na papíře, v datech nejsou. Záporná částka je vrácený dar.
Nábor · Úřad práce
Právě nabírá
Volná místa nahlášená na Úřadu práce, denně
Hledané pozice
- Elektrikáři1 místo
Volná místa v čase
Zdroj: Úřad práce ČR, denně. Nejstarší otevřená nabídka od 22. 9. 2026.
Kontroly · Česká obchodní inspekce
Kontroly ČOI
Kontroly v provozovnách 2019–2020
Zdroj: otevřená data ČOI. Kontrola sama o sobě porušení neznamená.
Vozový park · registr vozidel
Vozový park
Registr silničních vozidel, stav k 3. 11. 2026
Pohon: ostatní 109 · nafta 84 · benzín 1
Historie · rejstřík a ČSÚ
Co se ve firmě měnilo
Vedení, vlastníci, kapitál, název a sídlo podle veřejného rejstříku
- 22. 6. 2026Odchod z vedeníIng. Aleš Gothard (místopředseda představenstva)
- 19. 6. 2026Nový ve vedeníIng. Aleš Gothard (předseda představenstva)
- 19. 6. 2026Nový ve vedeníIng. Miroslav Pánek (místopředseda představenstva)
- 19. 6. 2026Nový ve vedeníIng. Filip Křesťan (člen představenstva)
- 18. 6. 2026Odchod z vedeníIvan Šesták (člen představenstva)
- 18. 6. 2026Odchod z vedeníIng. František Kočí (předseda představenstva)
- 24. 6. 2025Nový ve vedeníIng. Aleš Gothard (místopředseda představenstva)
- 23. 6. 2025Odchod z vedeníIng. Aleš Gothard (člen představenstva)
Celá historie · další 18Skrýt starší
- 21. 6. 2025Nový ve vedeníIng. Zdeněk Ludvík (člen představenstva)
- 20. 6. 2025Odchod z vedeníIng. Zdeněk Šinovský (místopředseda představenstva)
- 15. 6. 2024Nový ve vedeníIng. Aleš Gothard (člen představenstva)
- 15. 6. 2023Nový ve vedeníIng. Karel Volf (člen představenstva)
- 16. 5. 2023Odchod z vedeníIng. Daniel Knotek (člen představenstva)
- 20. 8. 2021Nový ve vedeníIng. Ondřej Fuchs (člen představenstva)
- 22. 6. 2021Odchod z vedeníIng. Radim Čáp (člen představenstva)
- 16. 6. 2021Odchod z vedeníIng. Viliam Turanský (člen představenstva)
- 1. 7. 2020Nový ve vedeníIng. Jaroslav Heran (člen představenstva)
- 30. 6. 2020Odchod z vedeníJán Dudáš (člen představenstva)
- 4. 6. 2019Odchod z vedeníIng. František Kočí (člen představenstva)
- 28. 5. 2019Nový ve vedeníIng. František Kočí (předseda představenstva)
- 17. 5. 2019Nový ve vedeníIng. Radim Čáp (člen představenstva)
- 16. 5. 2019Odchod z vedeníJiří Bělohlav (předseda představenstva)
- 23. 7. 2015Odchod z vedeníIng. Zdeněk Šinovský (prokura)
- 23. 7. 2015Odchod z vedeníIng. Jiří Bělohlav (prokura)
- 6. 5. 2015Odchod z vedeníIng. Pavel Pilát (člen představenstva)
- 1. 1. 1991Zápis do registruVe stejném roce vzniklo v oboru 4 795 subjektů
Registry · ARES
Ve státních registrech
3 z 13 registrů, které ARES propojuje
Platný, obnova do 2. 2. 2027 – identifikátor pro obchody s cennými papíry a hlášení regulátorům
Datová schránka
bnpcf46
Přijímá i poštovní datové zprávy od firem
DIČ CZ00014915
Specializovaný finanční úřad
Specializovaný finanční úřad spravuje jen velké daňové subjekty: firmy s obratem nad 2 mld. Kč, banky, spořitelní družstva a pojišťovny (§ 11 zákona č. 456/2011 Sb.). Je jednou z 1 996 takových firem v ARES.
- Není na sankčních seznamech EU a USAFinanční sankce EU a OFAC podle IČO, ověřeno 5. 11. 2026nenalezena
- Plátce DPHRegistr plátců DPHaktivní
- Má živnostenské oprávněníŽivnostenský rejstříkaktivní
- Příjemce dotacíCentrální evidence dotacíaktivní
Není v: Skupiny DPH, Spotřební daně, Poskytovatelé zdravotních služeb, Rejstřík škol, Zemědělský registr, Insolvenční rejstřík, Evidence úpadců, Monitor státní pokladny, Rejstřík politických stran, Rejstřík církví.
Zdroj: ARES (Ministerstvo financí), stav k 31. 10. 2026; datová schránka ze seznamu ISDS (Ministerstvo vnitra), denně; LEI z GLEIF, týdně. Podrobnosti vedou úřady, které registry spravují.
Platby · registr plátců DPH
Než zaplatíte fakturu
Je účet z faktury zveřejněný u Finanční správy?
Adresa · stejné sídlo
Na stejné adrese
Koželužská 2450/4, Libeň (Praha 8), 18000 Praha
- Česká tunelářská asociace ITA-AITES, z. s.Zvláštní organizace pro zastoupení českých zájmů v mezinárodních nevládních organizacích · od 1993 · 1 - 5 zaměstnancůAktivní
- DÍVČÍ HRADY PRAHA s.r.o.Společnost s ručením omezeným · od 2012Aktivní
- IMU s.r.o.Společnost s ručením omezeným · od 2007Aktivní
- Jateční 4 a.s. v likvidaciAkciová společnost · od 2008Aktivní
- Jihlavská obalovna s.r.o.Společnost s ručením omezeným · od 2020 · 6 - 9 zaměstnancůAktivní
Registr · ČSÚ
Údaje z registru
Registr ekonomických subjektů
- IČO
- 00014915
- Právní forma
- Akciová společnost
- Hlavní činnost
- Výstavba bytových a nebytových budov
- Další činnosti
- Rostlinná a živočišná výroba, myslivost a související činnosti, Výroba ostatních porcelánových a keramických výrobků, Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení, Kování, lisování, ražení, válcování a protlačování kovů; prášková metalurgie, Povrchová úprava a zušlechťování kovů; obrábění, Obrábění, 25630, Výroba zámků a kování a 60 dalších
- Zaměstnanci
- 500 - 999 zaměstnanců
- Datum zápisu
- 1. 1. 1991
- Poslední změna
- 31. 3. 2026
Procházet
Kam dál
Žebříčky a přehledy kolem firmy Metrostav a.s.
Otázky
Časté otázky o firmě Metrostav a.s.
Kdy vznikla firma Metrostav a.s.?
Kolik zaměstnanců má Metrostav a.s.?
Kde sídlí Metrostav a.s.?
Jaké je IČO firmy Metrostav a.s.?
Jakou datovou schránku má Metrostav a.s.?
Kdo je ve vedení firmy Metrostav a.s.?
Je Metrostav a.s. spolehlivý plátce DPH?
Čím se Metrostav a.s. zabývá?
Je Metrostav a.s. aktivní?
Hledáte zákazníky v oboru Výstavba budov v Praze?
Registr kontakty neobsahuje. Firemní e-maily, telefony a weby odemknete přímo u každé firmy.
Zdroj: Registr ekonomických subjektů ČSÚ, stav k 31. 10. 2026. Srovnání jsou spočítaná z data zápisu, zániku a velikostního pásma všech subjektů; nic není odhadnuto. Nahlásit chybu